Kolorowe plastry w gabinecie fizjoterapeuty, czyli kilka słów o kinesiotapingu

Photo by Bruno Nascimento on Unsplash

Oglądając mecz piłki nożnej, czy zawody lekkoatletyczne zauważyć można kolorowe plastry naklejone na ciała sportowców. Czasami takie plastry noszą także ludzie, których spotykamy w pracy, czy mijamy na ulicy. Czym są te plastry? Kiedy i dlaczego się je nosi? Kto je zakłada? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping (z ang. Kinesiology Taping- KT), inaczej dynamiczne plastrowanie, czy kinezjotaping został wymyślony przez japońskiego chiropraktyka dr Kenzo Kase już w latach siedemdziesiątych XX wieku. Początkowo stosowany był na sportowcach, jednak metoda szybko znalazła zastosowanie u innych pacjentów.
W kinesiotapingu wykorzystuje się specjalne elastyczne plastry wykonane z wysokiej jakości bawełny, które podczas terapii przykleja się bezpośrednio na ciało pacjenta. Specyficzne pokrycie plastrów klejem akrylowym zapewnia przepuszczalność przez taśmę wody oraz powietrza i umożliwia skórze prawidłowe funkcjonowanie mimo oklejenia.

Akryl stosowany w plastrach jest hipoalergiczny, minimalizuje występowanie podrażnień skóry i uczuleń. Dodatkowo plastry nie zawierają leków ani lateksu, dlatego mogą być wykorzystywane także u dzieci i osób ze skórą wrażliwą.

Na czym polega działanie kinesiotapingu? Czy różni się on od tapingu sportowego?

KT jest metodą poprawiającą funkcjonowanie tkanek i układów fizjologicznych. Zróżnicowane jej działanie uzyskuje się dzięki zaaplikowaniu taśmy z różnym jej naciągiem na wybraną okolicę. Naklejony plaster powoduje uniesienie naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej tworząc fałdki skórne, dzięki którym zwiększa się przestrzeń podskórna, zmniejsza nacisk, a to z kolei ułatwia przepływ płynów i usprawnia mikrokrążenie. W konsekwencji uruchamiane są możliwości kompensacyjne i samoregenerujące organizmu. Dochodzi do normalizacji napięcia mięśniowego i powięziowego. Drażnienie przez aplikację zakończeń nerwowych w skórze blokuje odbieranie przez mózg impulsów bólowych i uzyskiwany jest efekt przeciwbólowy.
W tapingu sportowym plastry do niego stosowane są nierozciągliwe. Uzyskuje się dzięki nim efekt usztywnienia stawów, ograniczenia ich ruchomości. Istotą kinesiotapingu jest stosowanie plastra, który ma właściwości podobne do skóry- rozciąga się tylko na długość, nie można go rozciągnąć poprzecznie, a jego elastyczność wynosi około 130-140% wartości spoczynkowej.

Kiedy stosuje się dynamiczne plastrowanie?

Kinesiotaping jest metodą wspomagającą leczenie różnych chorób i schorzeń. Wśród nich wymienić można:

  • Zespoły bólowe kręgosłupa,
  • Korekcja wad postawy (np. skolioza, płaskostopie),
  • Zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia,
  • Ochrona stawów i zapobieganie kontuzjom w sportowców,
  • Nieprawidłowe napięcie mięśniowe,
  • Bóle o różnym pochodzeniu,
  • Zmniejszenie lub zwiększenie ruchomości w stawach,
  • Redukcja obrzęków, wysięków i stanów zapalnych,
  • Korekcja blizn,
  • Migreny, bóle głowy,
  • Likwidacja krwiaków
  • Dolegliwości w okresie ciąży.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tapingu?

Metody dynamicznego plastrowania nie stosuje się w przypadku niezrośniętych złamań, żylaków, owrzodzeń, czy zmian skórnych w obrębie aplikacji, jak również w zakrzepicy żył głębokich. Odstępuje się od oklejania także w przypadku świeżych ran pooperacyjnych lub jeśli pacjent wykazuje nietolerancję na klej akrylowy.

Jak długo utrzymuje się aplikacja? Czy kolor plastra ma znaczenie?

Plastry do dynamicznego plastrowania można nosić kilka do kilkunastu dni, jednak pojedyncza aplikacja może być noszona maksymalnie przez 5 dni, ponieważ wartość napięcia włókien kleju po dłuższym czasie spada, a co za tym idzie- spada także skuteczność oddziaływania plastrowania na ciało pacjenta.
Plastry dostępne są w różnych kolorach. W terapii kolor plastra nie ma znaczenia, jednak przy oklejaniu zwraca się uwagę na stronę estetyczną aplikacji, wiek i płeć pacjenta oraz jego osobiste preferencje.

Jak przygotować się do oklejenia? Czy trzeba jakoś dbać o naklejoną aplikację?

Przed przystąpieniem do zabiegu oklejany obszar należy starannie umyć i odtłuścić, tj. usunąć pozostałości ewentualnych maści, kremów, czy oliwki. Ponadto warto ogolić skórę, na którą stosowany będzie kinesiotaping. Dzięki temu aplikacja łatwiej przyklei się do skóry, będzie trwalsza oraz mniej bolesne będzie jej ściągnięcie. U osób i skórze wrażliwej, alergików i małych dzieci należy rozważyć wykonanie przed oklejeniem testu alergicznego.
Pełną przyczepność naklejona aplikacja uzyskuje w ciągu około 20-30 minut od momentu przyklejenia taśmy na skórę, dlatego w tym czasie nie należy ćwiczyć lub wykonywać ruchów mogących powodować pocenie pod plastrem.
Zaaplikowany plaster może być noszony od 3 do 5 dni. W tym czasie można chodzić na basen i wykonywać zwykłe czynności higieniczne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by nie pocierać ręcznikiem mokrego plastra, a „wyciągać” z niego wodę poprzez przykładanie ręcznika do aplikacji. Gdy oklejona została okolica twarzy lub kręgosłupa szyjnego podczas suszenia włosów suszarką powinno się zabezpieczyć aplikację przed strumieniem gorącego powietrza, np. zakładając na ramiona gruby ręcznik.
Dodatkowo korzystając z KT nie należy chodzić do sauny, czy solarium oraz unikać nadmiernej ekspozycji aplikacji na słońce.

Czy taśmę mogę zdjąć samodzielnie? Jak to zrobić?

Plaster do kinesiotapingu należy zdjąć po upływie 5 dni od naklejenia lub gdy część aplikacji się odklei, ponieważ uzyskane przez terapeutę napięcie plastra zostaje zmienione, przez co staje się nieskuteczne. Każdorazowo w przypadku zaobserwowania przez pacjenta niepokojących objawów, takich jak zaczerwienienie wokół aplikacji, wysypka, obrzęk, uczucie gorąca pod aplikacją, pieczenie, czy nadmierne swędzenie, należy bezzwłocznie usunąć plaster.
Plastra nie wolno zrywać. Należy wolno i spokojnie odkleić skórę od plastra, w kierunku zgodnym z przebiegiem włosów. Po pozbyciu się taśmy nie powinno zostać śladów kleju, jednak gdy tak się stanie, wystarczy umyć miejsce aplikacji ciepłą wodą z mydłem.

Gdzie można kupić plastry do kinesiotapingu? Kto je zakłada?

Plastry do KT można znaleźć obecnie w wielu miejscach, jednak najlepiej kupować je w sklepach medycznych, czy aptekach, gdyż miejsca te powinny posiadać tylko najwyższej jakości wyroby.
Profesjonalne taśmy do dynamicznego plastrowania w wielu wzorach i kolorach można zamówić także tutaj: https://www.rehshop.pl/k19,rehabilitacja-taping.html
Kinesiotapingiem zajmują się głównie fizjoterapeuci i lekarze, którzy odbyli specjalnie przygotowujący do tego kurs. Znają oni anatomię i fizjologię człowieka, potrafią ocenić stan pacjenta, dobrać odpowiednią technikę aplikacji oraz zastosować wymagany naciąg plastra tak, by metoda ta była bezpieczna i skuteczna.

Masz więcej pytań dotyczących kinesiotapingu? Potrzebujesz pomocy i zastanawiasz się, czy to odpowiednia dla Ciebie metoda? Napisz do nas, chętnie pomożemy!


Bibliografia:

  1. Mikołajewska E. Kinesiotaping. Rozwiązania wybranych problemów funkcjonalnych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.

  2. Śliwiński Z., Krajczy M. red. Dynamiczne plastrowanie. Podręcznik Kinesiology Taping. Markmed rehabilitacja S.C., Wrocław 2014.

  3. Pogorzelec P. Zastosowanie metody Kinesio Taping w terapii wybranych schorzeń stawu kolanowego. Rehabilitacja w Praktyce. 2012; 4: 41-45.

  4. Tiffert M. „Kinesiology taping”- teria, metodyka, przykładowe aplikacje w konkretnych dysfunkcjach. Praktyczna Fizjoterapia Rehabilitacja. 2010; 2:48-53.

  5. Kiebzak W., Kowalski I.M., Pawłowski M., Gąsior J., Zabrowska-Sapeta K., Wolska O., Śliwiński Z. wykorzystanie metody Kinesiology Taping w praktyce fizjoterapetycznej: przegląd literatury. Fizjoterapia Polska. 2012; 12: 1-11.

Mgr Daria Braun